Szkoła Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Sosnowcu powstała w sierpniu 1995 roku. Jej założycielem i twórcą jest Polski Związek Piłki Siatkowej. Położona jest w Milowicach, najstarszej dzielnicy Sosnowca – miasta mającego bogate tradycje sportowe. Sprawa powstania SMS-ów toczyła się na szczeblu Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki z przewodniczącym panem Stefanem Paszczykiem.
 
 Z jego inicjatywy został przedstawiony plan szefowi Urzędu powstania SMS-u. Plan ten został zaakceptowany przez władze i powstanie szkoły stało się faktem. Pierwsze kroki były trudne, ponieważ dokonywano gruntownego remontu miejsca obecnej szkoły. Miejscem tym została wybrana Hala Sportowa dawnego klubu Płomień Milowice. Nie był to wybór przypadkowy, ponieważ reprezentujące ten klub zespoły męskie i żeńskie w piłce siatkowej, osiągały bardzo duże wyniki sportowe na arenie krajowej jak i zagranicznej. Postanowiono kontynuować (po upadku klubu Płomień Milowice) piękne tradycje polskiej siatkówki na tym obiekcie.

Szkoła w remoncie

Od 4 września 1995 roku dziesięć uczennic trenowało i uczyło się w Międzybrodziu z powodu tych remontów. W październiku 1995 roku Szkoła przeniosła się z Międzybrodzia do Sosnowca do dzielnicy Milowice (obecna siedziba szkoły). Pomieszczenia wokół hali sportowej przekształcono na internat, stołówkę, kuchnię, gabinety odnowy, klasy szkolne, świetlicę i pomieszczenia administracji.

Pierwsze dziewczęta, które rozpoczęły naukę w SMS to rocznik 1979. Były to: Ewa Ślusarz, Iwona Lepak, Alicja Graca, Dorota Urbaniak, Katarzyna Lepak, Anna Szydełko, Monika Pudło, Izabela Miś, Elżbieta Dydyńska, Izabela Łabuz, Marta Maciejak, Joanna Białek, Elżbieta Bobrowska i Barbara Pikoń, Magdalena Sadowska, Adriana Wychowanek, Barbara Szypluk. 4 listopada 1995 rok odbyło się pierwsze uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w SMS z udziałem władz Miejskich Sosnowca i PZPS oraz ślubowanie uczennic.

Pierwszym dyrektorem SMS był Maciej Opalski, trenerami: pierwszym Jan Ryś, drugim Grzegorz Gacek, kierownikiem drużyny Mariusz Gołub, trener odnowy biologicznej Kazimierz Żmuda, oraz duża grupa pracowników pedagogicznych szkoły (nauczycieli i wychowawców internatu) i administracji. Po roku pracy w szkole, pięć dziewcząt uczących się w szkole brała udział w Mistrzostwach Europy Juniorek rocznik 1978-79. W Ankarze w Turcji dziewczęta zdobyły pierwszy medal w historii polskiej siatkówki młodzieżowej (brązowy), co było też pierwszym medalem „w historii szkoły”.

W 1996 roku do szkoły przyszedł nowy rocznik 1980. Były to dziewczęta: Karolina Dorobisz, Dominika Sieradzan, Katarzyna Jarczewska, Aleksandra Przybysz, Izabela Bełcik, Karolina Zając, Katarzyna Mroczkowska, które przyszły do szkoły do klasy drugiej liceum. W tym samym roku naukę w szkole w klasie pierwszej liceum rozpoczął rocznik 1981: Katarzyna Wieliczko, Kamila Biedziuch, Katarzyna Biel, Katarzyna Liszczyńska, Sabina Gierejkiewicz, Sylwia Pycia, Aleksandra Król, Joanna Staniucha, Marta Solipiwko i Ewa Wiertel. Z tym rocznikiem jako trenerzy pracowało małżeństwo państwa Leszczyńskich Ryszarda i Krzysztof, natomiast trenerem odnowy biologicznej był Wiktor Grubiak.

Te dwa roczniki stworzyły grupę, która grała w reprezentacji młodzieżowej rocznika 1980-81. Na Mistrzostwach Europy Kadetek w Czechach w 1987 roku grupa ta zdobyła brązowy medal. W tym samym roku na Mistrzostwach Świata Kadetek w Tajlandii dziewczyny zajęły 7 miejsce. W kategorii juniorskiej na Mistrzostwach Europy w Belgii i Świata w Kanadzie uplasowały się na piątych miejscach. Ze szkoły w tej reprezentacji grało 10 dziewcząt.

W roku 1997 w szkole rozpoczęły naukę w pierwszej klasie LO dziewczęta rocznika 1982, były to: Marta Pluta, Agata Mróz, Natalia Bamber, Izabela Placek, Wioleta Miś, Kinga Baran, Monika Trała, Agnieszka Drzewiczuk, Ksymena Wysocka i Katarzyna Wilczewska. Rok później do tej grupy doszedł rocznik 1983, były to następujące dziewczęta: Danuta Zagojska, Patrycja Młodzieniewska, Elżbieta Nykiel, Magdalena Godos, Leszczyńska Wioleta i Katarzyna Skowrońska. Te dwa roczniki stworzyły grupę, która grała w reprezentacji młodzieżowej rocznika 1982-83.

Drużyna ta jako pierwsza w historii polskiej siatkówki młodzieżowej w kategorii kadetek zdobyła Mistrzostwo Europy w roku 1998. Mistrzostwa te były rozgrywane w Polsce w Gdańsku. W złotej ekipie ze szkoły występowało 10 dziewcząt.

Grupa ta na następnej imprezie mistrzowskiej: Mistrzostwa Świata Kadetek rozegranych w Portugalii zajęła czwarte miejsce. Na Mistrzostwach Europy Juniorek znowu pokusiły się dziewczęta o medal, tym razem brązowy. Niestety „niewypałem” skończyła się ostatnia impreza, czyli Mistrzostwa Świata Juniorek w Dominikanie, gdzie dziewczęta przegrały wszystkie mecze grupowe i po trzech dniach wróciły do domu, zajmując miejsca od 13 do 16.

Pracę z tym rocznikiem rozpoczęli: jako pierwszy Zbigniew Krzyżanowski, drugi trener Andrzej Peć (pracownik Szkoły) oraz Mariusz Błasik trener odnowy biologicznej (również pracownik Szkoły w tym czasie). W wieku juniorskim pracę trenerską z tą grupą kontynuowali trenerzy: Jacek Skrok jako pierwszy trener, jako drugi trener Tadeusz Krzyształowicz (pracownik Szkoły w tym czasie).

Kolejny rocznik, który zawitał w progi Szkoły to rocznik 1984. Naukę rozpoczęły w roku 1999 i były to dziewczęta: Ola Paul, Natalia Krzempek, Marzena Toszek, Roksana Budzińska, Milena Sadurek, Eunika Twardowska, Anna Kasperek, Paulina Gomułka, Agata Korcz, Izabela Kowalczuk, Siemiątkowska Marta. Do nich dołączył rocznik 1985 rok później i były to dziewczęta: Iwona Banak, Malwina Basa, Agnieszka Bińkiewicz, Anita Chojnacka, Agnieszka Mitręga, Marzena Nieczyporowska, Urszula Paszkiewicz, Anna Podolec, Agata Sawicka, Sylwia Wojcieska, Izabela Żebrowska i do drugiej klasy dołączyła Gabriela Buławczyk. Grupa to na każdej imprezie osiągała historyczne rezultaty. Na Mistrzostwach Europy Kadetek w Czechach zdobyła srebrny medal, z następnej imprezy Mistrzostwa Świata Kadetek w Chorwacji przywiozła brązowy medal (pierwszy w historii polskiej siatkówki młodzieżowej), na trzeciej imprezie Mistrzostwa Europy Juniorek w Chorwacji grupa osiągnęła największy jak do tej pory wynik w siatkówce młodzieżowej w Polsce tzn. tytuł Mistrza Europy w kategorii Juniorek, ostatnia impreza to również wielki sukces: zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Świata Juniorek w Tajlandii (także pierwszy w historii Polskiej siatkówki młodzieżowej). Grupa ta jako jedyna do tej pory przywoziła z każdej imprezy medal. Warto wymienić wszystkie dziewczęta, które uczestniczyły w tych rozgrywkach: Milena Sadurek (SMS, wszystkie imprezy), Justyna Ordak (Gedania Gdańsk, wszystkie imprezy), Agata Sawicka (SMS, wszystkie imprezy), Anna Podolec (SMS, wszystkie imprezy), Sylwia Wojcieska (SMS, wszystkie imprezy), Izabela Żebrowska (SMS, wszystkie imprezy), Gabriela Buławczyk (SMS, wszystkie imprezy), Anna Barańska (Gwardia Wrocław, wszystkie imprezy), Joanna Kaczor (Gwardia Wrocław, wszystkie imprezy), Paulina Gomułka (SMS, nie uczestniczyła tylko w ME Kadetek), Anita Chojnacka (SMS, nie uczestniczyła w MŚ Kadetek), Agnieszka Mitręga (SMS, uczestniczyła w imprezach rangi juniorskiej), Katarzyna Wellna (SMS, uczestniczyła w imprezach rangi kadetek), Iwona Banak (SMS, uczestniczyła tylko w ME Kadetek), Marzena Wilczyńska (Pałac Bydgoszcz, uczestniczyła tylko w MŚ Kadetek). Z grupą tą od początku do końca zarówno w reprezentacji jak i w Szkole pracowało trzech trenerów: jako pierwszy Andrzej Peć, jako drugi trener Mariusz Pieczonka i Kazimierz Żmuda jako trener odnowy biologicznej.

W 2001 roku w szkole naukę rozpoczął rocznik 1986. Są to dziewczęta: Agnieszka Bednarek, Małgorzata Cieśla, Paulina Dutkiewicz, Ewa Kobylec, Anna Manikowska, Aleksandra Nastały, Marta Szymańska, Ewelina Toborek, Marta Wrzesińska. Rok później dołączył rocznik 1987: Kinga Kasprzak, Małgorzata Kozieńska, Paulina Maj, Katarzyna Wojdyła (rocznik 1988), Katarzyna Zaroślińska, Magda Żochowska. Obecnie ta grupa uczy się i trenuje w szkole, przygotowując się do Mistrzostw Europy Juniorek w Słowacji w 2004 roku. W rozgrywkach kadetek na Mistrzostwach Europy w Chorwacji zajęła 6 miejsce, a na Mistrzostwach Świata w Polsce 8 miejsce. Pierwszym trenerem tej grupy jest Mariusz Łobacz, drugim był Wojciech Kasza, a Tomasz Banyś jest trenerem odnowy biologicznej (wszyscy pracownicy SMS Sosnowiec

W szkole jest 28 miejsc dla uczennic w internacie. Nabór do szkoły rozpoczyna się już na Turnieju Nadzieji Olimpijskich, gdzie reprezentacje poszczególnych województw grają mecze między sobą, jak również trenerzy ze szkoły i reprezentacji przeprowadzają badania motoryczne i somatyczne tych dziewcząt. Po obserwacji, zostaje wyselekcjonowana grupa dziewcząt do szerokiej kadry danego rocznika, a najbardziej zdolne otrzymują propozycję nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu. Do roku 2001 dziewczęta przychodziły do pierwszej klasy liceum, po reformie szkolnictwa w Polsce (rok 2001) w szkole powstało Niepubliczne Gimnazjum (trzecia klasa). Obecnie w szkole uczy się 26 dziewcząt. W klasie trzeciej gimnazjum uczy się 11 dziewcząt, w klasie pierwszej liceum 6 dziewcząt, w klasie drugiej liceum 6 dziewcząt i w klasie maturalnej trzy dziewczyny. Do tej pory maturę w szkole zdały w roku 1997: Barbara Pikoń, Agata Karczmarzewska, Dorota Urbaniak i Anna Szydełko, w roku 1998: Ewa Ślusarz i Karolina Ciaszkiewicz, w roku 1999: Izabela Łabuz, Dominika Sieradzan, Katarzyna Jarczewska, Aleksandra Przybysz, Izabela Bełcik, Katarzyna Mroczkowska i Wiloetta Szkudlarek, w roku 2000: Sabina Gierejkiewicz, Marta Solipiwko, Sylwia Pycia i Aleksandra Król, w roku 2001: Monika Trała, Agnieszka Drzewiczuk, Natalia Bamber, Marta Pluta, Wioleta Miś, Anna Woźniakowska i Alicja Szajek, w roku 2002 klasy maturalnej nie było, w roku 2003 szkołę ukończyły: Izabela Kowalczuk, Milena Sadurek, Paulina Gomułka i Gabriela Buławczyk.

Poza nauką w szkole, dziewczęta biorą udział w treningach, które odbywają się codziennie, a zwieńczeniem treningów są mecze. W tym roku dziewczęta ze Szkoły grają w trzech drużynach: SMS I gra w pierwszej lidze seria „B”, SMS II w drugiej lidze i SMS III w trzeciej lidze śląskiej.

Obecnie dyrektorem Szkoły Mistrzostwa Sportowego jest pan Stanisław Binkiewicz, natomiast v-ce dyrektorem do spraw dydaktycznych jest pani Lidia Misiak. W szkole pracuje kierowniczka internatu pani Teresa Bartos, duże grono nauczycieli i administracji (obsługa kuchni, sekretariat, osoby zajmujące się porządkowaniem obiektu, w którym znajduje się Szkoła). Trenerami obecnie pracującymi w Szkole są: Wojciech Kasza, Mariusz Łobacz, Mariusz Pieczonka oraz dwóch trenerów odnowy biologicznej: Tomasz Banyś i Kazimierz Żmuda. Lekarzami są: Magda Ciecierska (ortopeda), Beata Jurkowska (internista).

Tradycją Szkoły są uroczyste rozpoczęcia roku szkolnego, w czasie, których dziewczęta rozpoczynające naukę w Szkole składają uroczyste ślubowanie, a ich starsze koleżanki zostają nagradzane za osiągnięcia sportowe w reprezentacjach młodzieżowych. W tych uroczystościach biorą udział przedstawiciele Władz Miasta Sosnowca (duża pomoc w prowadzeniu Szkoły), Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Ministerstwa Oświaty oraz grupa zaproszonych gości (olimpijczycy, medaliści Mistrzostw Świata i Europy, sympatycy Szkoły) i rodzice dziewcząt.

Od powstania Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Sosnowcu, której celem jest wychowywanie przyszłych reprezentantek Polski seniorek w piłce siatkowej, polskie reprezentacje młodzieżowe brały udział we wszystkich Mistrzostwach Europy i Świata. W tym czasie reprezentacje te zdobyły osiem medali Mistrzostw Świata i Europy. Duża część dziewcząt (byłych uczennic) występowała lub była powoływana do szerokiej kadry Reprezentacji Polski Seniorek. Były to: Ewa Ślusarz, Karolina Ciaszkiewicz, Agata Karczmarzewska, Katarzyna Mroczkowska, Joanna Staniucha, Marta Solipiwko, Sylwia Pycia, Katarzyna Biel, Natalia Bamber, Wioletta Leszczyńska a obecnie w kadrze występują Aleksandra Przybysz, Izabela Bełcik, Agata Mróz, Katarzyna Skowrońska, Anna Podolec i Izabela Żebrowska.

Można stwierdzić, że Szkoła Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej spełniła i spełnia swoje zadania i cele.

Zdjęcia przedstawiają szkołę od środka

 

  Pokój mieszkalny     

   

   

   

 

Praca napisana przez Kazimierza Żmudę | http://www.smspzps.one.pl/ |

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Polskiego Związku Piłki Siatkowej
41-200 Sosnowiec
ul. Baczyńskiego 4, tel. (032) 293 84 75
sms@smspzps.one.pl

 

Dodaj komentarz