Dwanaście lat po ostatnim złocie mistrzostw Europy polskie kadetki znów najlepsze. Siedemnastoletnie siatkarki w finale w czarnogórskim Barze pokonały Włoszki 3:2.

SMS Sosnowiec Milowice Bar 3013 CEV

Siatkarskie powiedzenie, że kto nie wygrywa meczu w trzech setach, ten przegrywa 2:3, znów znalazło zastosowanie w rzeczywistości.

Całe szczęście, że z korzyścią dla zawodniczek Grzegorza Kosatki.
Horror w tie-breaku

Polki dość gładko przegrały dwie pierwsze partie, ale potrafiły się podnieść. Stan meczu wyrównały po wygraniu czwartego seta 27:25, po ciężkim boju.

Najwięcej emocji było jednak w tie-breaku. Lepiej rozpoczęły go niepokonane dotąd w turnieju siatkarki Italii. Szybko odskoczyły nawet na 6:2, ale biało-czerwone kolejny raz wyszły z opresji. Doprowadziły do remisu 6:6, a od tego momentu rozpoczęła się zażarta walka o zwycięstwo i złoty medal.

Żaden z zespołów nie był w stanie odskoczyć na większą przewagę. W końcówce nasze siedemnastolatki heroicznie obroniły trzy piłki meczowe. W ostatniej akcji Włoszki zagraniem w aut dały polskim kadetkom upragniony punkt na wagę mistrzostwa Europy. W tej kategorii wiekowej pierwszy raz dla Polski od 1999 roku i zespołu, w którym brylowały Katarzyna Skowrońska i Agata Mróz.

– To niesamowite, co się stało. Nie potrafię wyrazić tego w słowach. Moje dziewczyny były szalone – mówił wzruszony trener biało-czerwonych.

– Sny się spełniają – dodała nasza kapitan, Paulina Bałdyga.
Siła z Sosnowca

Zawodniczką finału uznano najlepiej punktującą (21) w niedzielę Malwinę Smarzek. Mimo tytułu organizatorzy wyróżnili tylko jedną polską siatkarkę – libero Polę Nowakowską z SMS Sosnowiec.

Zresztą niemal cała kadra mistrzyń złożona jest z zawodniczek sosnowieckiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Tylko dwie siatkarki drużyny Kosatki grają na co dzień w innych klubach.

MVP mistrzostw uznano srebrną medalistkę Anastasię Guerrę.