Niemiecki Obóz Jeniecki – E535 / Stalag VIII B

OBÓZ JENIECKI

Na terenie Milowic (Milowitz) działał w latach II wojny światowej Niemiecki Obóz Jeniecki Nr E535 który pełnił funkcję obozu pracy. W obozie przebywało ok. 500 jeńców z Nowej Zelandii, Anglii, Hiszpanii oraz Cypru. Jeńcy byli głównie zatrudnienie na kopalni do wydobywania węgla, gdzie pracowali obok Polaków.

Obóz jeniecki powstał tu w roku 1941. Składał się z około sześciu baraków, zbudowanych z cegły oraz jednego pomieszczenia dla kompani wartowniczej. Teren był otoczony drutem kolczastym z czterema wieżami wartowniczymi. Mieszkańcy Milowic miel zakaz zbliżania się do obozu, tym niemniej często dochodziło pomiędzy mieszkańcami a jeńcami do wymian towarowych. W czasie wolnym od pracy jeńcom pozwalano grywać w piłkę nożną na pobliskim boisku. Wyzwolenie nastąpiło między 15 a 20 stycznia 1945 roku.

Numer: E535
Nazwa / okręg: Stalag VIII B – Arb-Kdo
Stalag (Stammlager für kriegsgefangene Mannschaften und Unteroffiziere) – dla podoficerów i szeregowych
Arb-Kdo (Arbeitskommando) – komando pracy
Lokalizacja: Sosnowiec – Milowice

1940 rok
Stan obecny (Teren koło pętli tramwajowe, n którym obecnie znajdują się garaże)

Organizowanie systemu obozów jenieckich w Niemczech zakończono jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Podlegały one Naczelnemu Dowództwu Sił Zbrojnych (OKW), a w strefie działań bojowych – Dowództwu Wojsk Lądowych (OKH). W 1943 roku powołano dodatkowo Urząd Generalnego Inspektora do Spraw Jeńców Wojennych. Po zamachu na Adolfa Hitlera w VII 1944 roku władzę nad obozami jenieckimi przejęło SS. Niemieckie obozy jenieckie w czasie II wojny światowej (Oflagi – dla oficerów, Stalagi – dla podoficerów i szeregowców) oznaczane były numerem okręgu wojskowego, w którym się znajdowały. Sosnowiec leżał w VIII Okręgu Wojskowym. Obozy na tym terenie oznaczane były cyfrą rzymską VIII, literą oznaczającą kolejność powstania oraz nazwą miejscowości (np. Stalag VIII E Neuhamer). Cyframi arabskimi oznaczano obozy dla jeńców rosyjskich. Marynarze i lotnicy trafiali do obozów podległych odpowiednio Dowództwu Marynarki Wojennej (Marinelager) i Dowództwu Wojsk Lotniczych (Luftwaffelager), które to obozy podlegały odrębnej numeracji. Podziału tego nie przestrzegano w stosunku do Polaków i Rosjan, których umieszczano w zwykłych Stalagach.

Źródło: „Milowice” Monografia Historyczna, Łukasz Podlejski

Dodaj komentarz