Sosnowiec: Podejrzewany o próby gwałtu w Milowicach złapany! Pomogli mieszkańcy

Sosnowiecka policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o próby gwałtu, akcja zakończyła się przed chwilą w Milowicach przy ul. Baczyńskiego. Mężczyzna został przewieziony do Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. Kontakt z nim jest utrudniony.

Mężczyzna został rozpoznany przez kobiety które wcześniej próbował napastować. Od kilku tygodni kobiety w Milowicach obawiały się wychodzić z domu. Mężczyzna miał pojawiać się znienacka, zachodzić swoje ofiary od tyłu i lubieżnie je obłapiać.

Kilka dni temu w „DZ”, tak relacjonowała jedna z jego ofiar: – Wysiadłam jak co dzień na przystanku „Most Milowice”.

Szłam do pracy, gdy nagle zorientowałam się, że ktoś za mną idzie – mówi Justyna Kowalska (nazwisko zostało zmienione). – Gdy się zorientowałam, że ten mężczyzna idzie za mną, przyspieszyłam kroku. Wtedy on też przyspieszył. Szłam jeszcze szybciej i on też. W końcu zorientowałam się, że nie ucieknę, dlatego się zatrzymałam. Chciałam, żeby mnie minął. Lepiej jest widzieć kogoś przed sobą. Jednak on podszedł do mnie i złapał mnie za biodra. Bałam się bardzo – opowiada Justyna.

W ujęciu sprawcy pomogli okoliczni mieszkańcy, którzy od początku współpracowali w tej sprawie z policją. Postawa obywatelska została, więc nagrodzona.

Źródło: www.dziennikzachodni.pl

Uwaga na utrudnienia. Tour de Pologne wjedzie do Zagłębia

Z jednej strony zaszczyt i reklama dla miast goszczących peleton Tour de Pologne, z drugiej utrudnienia na drogach i w funkcjonowaniu komunikacji. Kolumna wyścigu organizowanego przez Czesława Langa zawita do Sosnowca i Dąbrowy Górniczej już w środę 31 lipca podczas IV etapu z Tarnowa do Katowic (231,5 km).

wolontariusze-tour-de-pologne-sosnowiec-2013[1]
Tour de Pologne Sosnowiec 2013

W Dąbrowie Górniczej, gdzie usytuowana zostanie premia Zagłębia Dąbrowskiego, peleton przejedzie ulicami: Katowicką (DK 94), Strzemieszycką, Majewskiego, Kruczą, Myśliwską, Podlesie, Tysiąclecia, Piłsudskiego, Królowej Jadwigi oraz Aleją Róż, które w godzinach 13.45-15 zostaną całkowicie wyłączone z ruchu.

Funkcjonowanie komunikacji autobusowej w godzinach 13.45-15.00.

Kierunek Będzin Łagisza oraz Ratanice

Linie nr: 16, 79 i 242 będą kursowały z tymczasowej pętli zlokalizowanej w parku Zielona (przystanek Korzeniec Rondo).

Kierunek Będzin

Linie nr: 27, 28, 260, 803, 806, 807 i 814 będą kursowały z pętli Osiedle Mydlice.

Linia nr 928 nie będzie kursowała.

Kierunek Strzemieszyce

Linia nr 28 będzie kursowała tylko na terenie Sosnowca.

Linie nr: 49, 634, 928 i 984 nie będą kursowały.

Linia nr 84 będzie kursowała tylko na odcinku Tworzeń Huta Katowice – Strzemieszyce Małe.

Kierunek Tworzeń, Łosień, Ząbkowice

Linie nr: 18, 55, 140, 175, 605, 635, 637, 690, 803, 806, 807 i 811 będą kursowały z przystanku Gołonóg Osiedle. Powrót przez al. Zagłębia Dąbrowskiego, ul. Tysiąclecia, Prusa.

Linia nr 808 będzie kursowała na trasie Tworzeń Huta Katowice – Gołonóg Osiedle Kasprzaka – Gołonóg Osiedle.

Kierunek Łęknice, Pogoria

Linie nr 116 i 604 będą kursowały z przystanku Gołonóg Osiedle. Powrót przez al. Zagłębia Dąbrowskiego, ul. Tysiąclecia, B. Prusa. Linia nr 604 będzie kursowała dwukierunkowo przez Łęknice, Podłęknice do przystanku Dąbrowa Górnicza Konopnickiej, a następnie ulicami B. Limanowskiego, Robotniczą do przystanku Korzeniec Rondo.

Linia nr 644 nie będzie kursowała.

Linia nr 716 będzie kursowała na trasie Korzeniec Kopalnia Piasku n/ż – Korzeniec Pogoria III Plaża.

Kierunek Sosnowiec

Linia nr 18 będzie kursowała tylko na terenie Sosnowca.

Linie nr: 55, 260, 690, 808 i 811 nie będą kursowały w tym kierunku.

Linie nr: 182, 801, 831 nie będą kursowały.

Linie tramwajowe kursować będą zgodnie ze swoimi rozkładami jazdy. Wstrzymanie ruchu tramwajowego nastąpi tylko podczas przejazdu kolumny wyścigu.

W Sosnowcu, gdzie usytuowana zostanie premia im. Powstania Styczniowego, kolarze przejadą ulicami: Braci Mieroszewskich, 11 Listopada, Andersa, 1 Maja, Sienkiewicza, Piłsudskiego, 3 Maja (z nawrotem pod estakadą), Piłsudskiego oraz Baczyńskiego, które w godzinach 13.30-15.00 zostaną całkowicie wyłączone z ruchu.

Funkcjonowanie komunikacji autobusowej w godzinach 13.30-15.00

Kierunek Czeladź

Linie nr: 35, 88, 100, 723, 935 będą kursowały z pętli Rudna Stawowa przez ulicę Gospodarczą i od przystanku Rudna Prema-Milmet stałymi trasami.

Kierunek Katowice

Linie nr: 40, 800, 805 i 817 nie będą obsługiwały przystanku Milowice Centrum Handlowe.

Linie nr: 154, 813 będą kursowały ul. Orlą (obsługa przystanku Pogoń Orla), Grota-Roweckiego i S-86.

Linie nr: 808, 811, 815 i 835 będą kursowały z pętli Rudna Stawowa przez ulice Gospodarczą, Grota-Roweckiego, S-86 i od przystanku Dąbrówka Mała Skrzyżowanie po stałej trasie, a następnie do przystanku Zawodzie Waleriana.

Kierunek Bytom

Linia nr 91 nie będzie kursowała.

Kierunek Mysłowice

Linia nr 18 będzie skierowana ulicą Niwecką do przystanku Dębowa Góra Niwecka.

Linie nr: 26, 106 i 150 będą kursowały z przystanku Sosnowiec Kościelna (po przeciwnej stronie ulicy), następnie ulicami Zegadłowicza, Ostrogórską, dalej stałą trasą. Z powrotem stałą trasą do przystanku Sosnowiec Kościelna.

Linie nr 35 i 935 będą skierowane ulicą Lipową do przystanku Dębowa Góra Niwecka.

Kierunek Porąbka, Kazimierz Górniczy

Linia nr 28 będzie kursowała na trasie Kazimierz Górniczy Kopalnia – Maczki Kościół.

Linie nr: 34, 221 i 260 kursowały z pętli przy ulicy Hubala-Dobrzańskiego (rejon ul. Zapolskiej).

Linie nr 220 i 622 będą kursowały z zajezdni Zagórze.

Kierunek Środula, Zagórze

Ruch na obszarze Zagórza będzie wstrzymany.

Linia nr 90 od przystanku Józefów Sokolska n/ż skieruje się do przystanku końcowego Józefów Makro.

Linia nr 299 będzie kursowała ze Szpitala Wojewódzkiego stałą trasą, a od przystanku Pogoń Orla ulicami Parkową, Wawel, Narutowicza, 3 Maja do przystanku końcowego Środula Osiedle.

Kierunek Konstantynów

Linia nr 116 będzie kursowała z przystanku Sielec Kombajnistów ulicami Kombajnistów, Janowskiego i dalej stałą trasą. Z powrotem będzie kursowała ulicami Klimontowską i Kombajnistów.

Kierunek Szpital Wojewódzki

Linie nr 26 i 150 nie będą kursowały do Szpitala Wojewódzkiego. Rejon szpitala będzie obsługiwany przez linie autobusowe nr 299 oraz 805. Linia nr 299 będzie kursowała ze Szpitala Wojewódzkiego stałą trasą, a od przystanku Pogoń Orla ulicami Parkową, Wawel, Narutowicza, 3 Maja do przystanku końcowego Środula Osiedle. Linia nr 805 nie będzie obsługiwała przystanku Milowice Centrum Handlowe.

Na terenie Sosnowca nie będą kursowały linie nr: 55, 91, 182, 188, 690, 801, 831 i 928.

Linie tramwajowe kursować będą zgodnie ze swoimi rozkładami jazdy. Wstrzymanie ruchu tramwajowego nastąpi tylko podczas przejazdu kolumny wyścigu.

Źródło: www.gazetasosnowiec.pl

Gwałciciel z Sosnowca atakuje! Kobiety się boją chodzić po Milowicach

Jest przygarbiony, ma brodę, najpierw obserwuje, a potem podąża za swoją ofiarą. Nieznany mężczyzna w Sosnowcu-Milowicach na ulicy Baczyńskiego zaatakował już kilka kobiet. Dwie panie zostały zaatakowane rano, gdy szły do pracy.

Gwałciciel w Sosnowcu Milowicach ul. Baczyńskiego
Gwałciciel w Sosnowcu Milowicach ul. Baczyńskiego

– Wysiadłam jak co dzień na przystanku „Most Milowice”. Szłam do pracy, gdy nagle zorientowałam się, że ktoś za mną idzie – mówi Justyna Kowalska (nazwisko zostało zmienione). – Gdy się zorientowałam, że ten mężczyzna idzie za mną, przyspieszyłam kroku. Wtedy on też przyspieszył. Szłam jeszcze szybciej i on też. W końcu zorientowałam się, że nie ucieknę, dlatego się zatrzymałam. Chciałam, żeby mnie minął.

Lepiej jest widzieć kogoś przed sobą. Jednak on podszedł do mnie i złapał mnie za biodra. Bałam się bardzo – opowiada Justyna.

Kobiecie udało się uciec, a napastnik się wycofał. To zdarzenie miało miejsce o godzinie 8.50 rano. Sprawa została zgłoszona na policję. Następnego dnia również spotkała tego samego mężczyznę. Przyglądał się jej uważnie. Mężczyzna został również rozpoznany przez inną kobietę, która została zaatakowana na ulicy Baczyńskiego. Jak udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie, podobnych przypadków w tym miejscu było już kilka. Sytuację zarejestrował pobliski monitoring. Na nagraniu widać, jak mężczyzna idzie za Justyną i gdy kobieta przyspieszyła kroku, on również przyspieszył. Niewykluczone, że mężczyzna mieszka w okolicy.

Policja pokazała kobiecie portret pamięciowy mężczyzny, który w ubiegłym roku zaatakował pięć kobiet m.in. w okolicy ul. Wapiennej. Sprawca ubiegłorocznych napadów nie został wciąż złapany. – Postępowanie procesowe w tej sprawie zostało umorzone ze względu na brak wystarczającego materiału dowodowego – mówi Sylwia Łabaj, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. Podkreśla jednak, że policja nie przestała szukać sprawcy. – Zbieramy materiał dowodowy w tej sprawie, który pozwoli na ponowne wszczęcie postępowania – dodaje rzeczniczka.

Jak będzie w przypadku mężczyzny, który zaatakował kilka kobiet na Baczyńskiego? Napaść na Justynę na ulicy Baczyńskiego policja w oficjalnym zawiadomieniu zakwalifikowała jako stalking. – Komisariat II Policji prowadził czynności sprawdzające dotyczące tego zdarzenia, najprawdopodobniej można mówić w przypadku tego zdarzenia o naruszeniu nietykalności cielesnej i wówczas należy złożyć wniosek do sądu na drodze cywilnej z oskarżenia prywatnego – mówi Sylwia Łabaj, rzeczniczka sosnowieckiej policji. – Materiał dotyczący zawiadomienia, prowadzonego pod kątem stalkingu, został przekazany do Prokuratury Rejonowej Północ w Sosnowcu – dodaje.

Nadal szukają

Policja wciąż pokazuje mieszkankom Sosnowca portret pamięciowy człowieka, który zaatakował na ulicy Wapiennej we wrześniu 2012 roku. To niewysoki mężczyzna, ma około 165 cm wzrostu, krótkie blond włosy, ubrany był w jeansy i jasną bluzę z kapturem. W Sosnowcu zapanowała psychoza strachu. Mężczyzna zaatakował bowiem pięć kobiet, jedną zgwałcił. Najstarsza z ofiar ma 38 lat, pozostałe od 20 do 25 lat.

Wszystkie zostały napadnięte po godzinie 23, kiedy wracały samotnie do domu. Młody mężczyzna aż trzykrotnie zaatakował w rejonie osiedla Naftowa. Dokładnie tam, gdzie Piotr Stasiurka, skazany w 2006 roku na dożywocie za dwa morderstwa.

Stasiurka bestialsko zgwałcił i zabił dwie kobiety. Trzecia jego ofiara przeżyła tylko dlatego, że udawała martwą. Mężczyzna został zakazany na dożywocie.