Monthly Archives: Grudzień 2010

Graniczny most między Katowicami a Sosnowcem przy ul. Baczyńskiego w Milowicach nad Brynicą, z żadnej strony nie wygląda dobrze. Jadący od strony Katowic muszą się przygotować na jazdę ekstremalną.

Stan techniczny mostu jest opłakany – mówią kierowcy i pasażerowie, którzy tędy przejeżdżają. Przęsła zniszczone, nawierzchnia pokryta dziurami, poręcze zardzewiałe i powyginane.

Krzysztof Paliga, mieszkaniec Czeladzi często jeździ tędy do Katowic. – Mam wrażenie, że ten most jest trochę zapomniany. Nie był w stanie idealnym, ale obecna zima dała mu w kość. Jest niebezpiecznie. Zwłaszcza, gdy jadą autobusy. Trudno się tu wyminąć. Osobówki też muszą uważać na dziury. Ale jeśli chodzi o stan dróg, to zarówno po stronie śląskiej jak i zagłębiowskiej nie jest dobrze – podkreśla.

Jak się okazuje, problemy z mostem nie są nowe. Na naszych łamach pisaliśmy o tym już siedem lat temu, Wojciech Guzik, kierownik Zespołu Zarządzania Drogami i Ruchem (obecnie naczelnik Wydziału Dróg i Mostów) oceniał wtedy stan tego obiektu jako dostateczny, nie zagrażający bezpieczeństwu użytkowników, ale jeśli powstaną kolejne uszkodzenia, miał być wyłączony z eksploatacji. – Most był poprawiany przed zimą – twierdził wczoraj naczelnik Guzik. – Jeśli powstały jakieś uszkodzenia, będziemy je naprawiać jak najszybciej – obiecuje.

Most ma swoją wymowę symboliczną. Dzieli, jak mówią jedni, lub łączy jak twierdzą drudzy – Śląsk z Zagłębiem. Dariusz Jurek, prezes Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego uważa, że przez swój stan milowicki most nie odgradza nas jednak od sąsiadów zza Brynicy. – Granice trzeba pielęgnować – przyznaje Dariusz Jurek. – Ale nie powinny nas odgradzać, powinny być otwarte. A łącznikami dosłownie i w przenośni powinny być właśnie mosty. Trzeba ich budować jak najwięcej i co najważniejsze, o nie dbać – podkreśla.

Jako przykład innego zaniedbania podaje też most w okolicy Trójkąta Trzech Cesarzy, na granicy Sosnowca i Mysłowic. – Tutaj most też miał być wyremontowany, aby przypominał o historycznych wydarzeniach. Niestety tak się nie stało.

Foto: Mostek nad Brynicą jest w fatalnym stanie. (© fot. Tomasz Borówka.)
Źródło: www.dziennikzachodni.pl Magdalena Nowacka