Monthly Archives: Grudzień 2009

W poniedziałek w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 13 w sosnowieckiej dzielnicy Milowice zainaugurowano pilotażowy program. Do użytku została oddana pracownia z e-bookami.

Komputery trafiły do III klasy integracyjnej. Ich zakup to realizacja projektu „Lekki jak piórko + multimedialna szafka dla ucznia = lekki tornister”. W jego ramach netbook ma stać się alternatywą dla tradycyjnych podręczników i możliwość wykorzystania alternatywnych źródeł informacji łącznie z internetem. To już kolejna szkoła w aglomeracji z taką pracownią.

Netbooki pomogą w nauce uczniom ZSO nr 13 w Sosnowcu

– To piąta klasa tego typu w woj. śląskim i pierwsza w Sosnowcu pracownia. Klasę wyposażono w 22 netbooki dla uczniów i stanowisko dla nauczyciela. Integralnym elementem stała się tablica interaktywna. W naszej szkole coraz częściej wykorzystujemy edukacyjne treści multimedialne. Nowe technologie uatrakcyjniają znacznie proces edukacji – podkreślała podczas spotkania Krystyna Błażusiak, dyrektor ZSO nr 13.

Zadowolenia z nowoczesnych metod stosowanych w edukacji nie krył prezydenta Sosnowca, Kazimierz Górski. – Takie pracownie przydałyby się we wszystkich placówkach. Życzę dzieciom wielu wrażeń w odkrywaniu nowych wiadomości – podkreślał prezydent. Zaproszeni goście uczestniczyli w lekcji klasy III b integracyjnej, której tematem były „Sekrety wody”.

Netbooki pomogą w nauce uczniom ZSO nr 13 w Sosnowcu 2

– W klasie integracyjnej możliwość monitorowania pracy dzieci, powtarzania pewnych sekwencji, powiększania czy zaznaczania tekstu jest szczególnie ważna – powiedziała prowadząca lekcję Monika Jakubowska, wicedyrektor placówki. – Ten mały komputer daje również każdemu dziecku możliwość korzystania z podręczników w wersjach elektronicznych oraz programów dydaktycznych, pod pełną kontrolą nauczyciela prowadzącego zajęcia – dodała.

Poprzednio w ramach pilotażowego projektu rewolucjonizującego szkoły w województwie śląskim 19 komputerów trafiło do Szkoły Podstawowej nr 51 w Bytomiu. Wtedy pierwszy raz laptopy trafiły do klasy integracyjnej.

– Nauczanie odbywać się będzie za pomocą cyfrowo wczytanych podręczników, gier dydaktycznych i prezentacji – mówi na łamach serwisu informacyjnego UM Bytom Karina Pawłowska z Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Każdy z netbooków to nowoczesny mini laptop z dostępem do internetu. Z myślą o nauce za pomocą komputera przygotowano także elektroniczną wersję obowiązujących w Polsce podręczników.

W sosnowieckiej uroczystości wzięli udział między innymi poseł Jarosław Pięta, wicewojewoda śląski Adam Matusiewicz, Kurator Oświaty Stanisław Faber, prezydent Sosnowca Kazimierz Górski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Arkadiusz Chęciński, radni, przedstawiciele Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, dyrektorzy sosnowieckich szkół.