Monthly Archives: Październik 2006

Decyzja o budowie obiektu zapadła na początku lat 50., ponieważ kameralny obiekt przy ulicy Mireckiego nie był w stanie pomieścid kilkudziesięciu tysięcy kibiców z Zagłębia.

Budowę na szopienickich łąkach (sprawa spornych gruntów jest aktualna do dziś) rozpoczęto w roku 1954. W zamyśle Stadion Ludowy miał doprowadzid do integracji Zagłębiaków i Ślązaków. Służyd temu miała m.in. pierwotnie planowana nazwa obiektu – Stadion Szopienic i Sosnowca. Pomysł był jednak tak nierealny, że szybko od niego odstąpiono.

Prace koordynował Komitet Budowy Parku Kultury Fizycznej Sosnowiec – Szopienice.
Stadion budowano w czynie społecznym, głównie rękami młodzieży (według ówczesnych szacunków młodzi sosnowiczanie przepracowali 3 tys. roboczogodzin). Na apel, by zakasad rękawy i przyłączyd się do pracy, który Komitet skierował do blisko 400 szkół i przedsiębiorstw, odpowiedziało zaledwie 30. Do budowy nie dołączyła się żadna kopalnia! Sypad wały pomagali za to pracownicy hut Sosnowiec i Milowice.
Na stadionie ostatecznie znalazło się 34 557 miejsc, w tym 26 557 siedzących. Na wały usypano 120 tys. m sześc. ziemi. Wokół stadionu posadzono 42 tys. krzewów i 1,2 tys. drzew.
Zanim zdecydowano się na nazwę Ludowy ogłoszono konkurs. Propozycji nie brakowało. Niektóre z nich raziły śmiesznością: Sosno-Sport, Sport i Hart, Olimpia-Sos czy Salto-Gol.
Uroczyste otwarcie stadionu zaplanowano na 7 października 1956. Z tej okazji do Sosnowca zaproszono węgierski Vasas Csepel. Niestety, fatalna pogoda pokrzyżowała plany włodarzom miasta. Spotkanie ostatecznie odbyło się na stadionie przy alei Mireckiego, a Stal w fatalnym stylu przegrała aż 0:5. Dwa tygodnie później wszystko przebiegało już zgodnie z planem.
Otwarcie zamieniło się w wielki sportowy festyn. Stadion był wypełniony do ostatniego miejsca. Bilety sprzedawano nawet w kioskach, uruchomiono też specjalne autobusy.
Zanim na murawę wybiegli piłkarze Stali i Gwardii Bydgoszcz, odbył się pokaz sztucznych ogni, przygrywały orkiestry dęte, swój mecz rozegrali też rugbyści Górnika Kochłowice i Polonii Bytom.